Baltic Clipper
Mūsų Facebook puslapis

Kelionės į Antarktidą

Keliaujantiems į Antarktidą

Antarktida – bendra informacija

  • Gyventojų: ~1000-5000 (svyruoja pagal metų laiką)
  • Teritorijos dydis: 14,2 mln. kv. km
  • Šalčiausia vieta žemėje (buvo užfiksuota minus 89,2 laipsnių Celsijaus temperatūra)
  • Gyventojų tankumas tik 0,00008 per kvadratinį kilometrą
  • Antarktidoje yra 90 procentų gėlo vandens atsargų

Ilgą laiką apie nuvykimą į Antarktidą buvo galima tik pasvajoti. Dabar laikai pasikeitė ir į pietų pusrutulyje esantį žemyną nukeliauti gali kiekvienas, kuris to tikrai nori. Iškart perspėjame – tai kelionė tik tvirtai apsisprendusiems bei iššūkių nebijantiems. Ledynų dykrai, ledkalniai, pusnys ir stingdantis šaltis čia yra norma ištisus metus, tad norintys pailsėti čia tikrai neras kuo užsiimti.

1959m. pasirašyta Antarktinė sutarčių sistema, tuomet tarp 8 valstybių (dabar jau 46, 2019m. duomenimis) įgalino Antarktidą kaip tik mokslui ir tyrinėjimams skirtą vietovę. Čia draudžiami kariniai veiksmai, išteklių kasyba, branduolinių ginklų bandymai. Siekis yra kuo ilgiau išsaugoti ledynų visumą bei trapią ekosistemą.

Antarktidoje veisiasi pingvinai, dėl jų žemynas yra labai puikiai žinomas. Tačiau niekam nepriklausanti teritorija yra tikrų tikriausias Žemės planetos galios įrodymas. Apie 97-99 procentus Antarktidos dengia 1,9 km storio ledo sluoksnis. Vidutiniškai tai yra sausiausias, šalčiausias ir vėjuočiausias kontinentas pasaulyje, taip pat turintis ir didžiausią iškilimą virš jūros lygio. 

Keliauti į Antarktidą skatina nepažabotas smalsumas bei noras pamatyti kažką dar neatrasto. Jeigu trokštate tokių įspūdžių, kurie bus išskirtiniai bei išliks visą gyvenimą – laikas krautis mantą kelionei į Antarktidą!

Kada keliauti?

Nesvarbu kurį mėnesį ar metų laiką pasirinksite, vis tiek bus velniškai šalta. Prieš kelionę (kadangi plaukiama iš Argentinos, Čilės, Australijos arba kitų vietų) pravedamas specialus instruktažas apie aprangą. Visgi gi yra keli laikotarpiai, kada daugiau turistų keliauja į Pietų pusrutulį:

  • Lapkritis – pamatysite tyriausią ir labiausiai nepaliestą Antarktidos formą. Dėl tuo metu vykstančių pokyčių ledinis kraštovaizdis nepaliks abejingų. Tuo metu taip pat poruojasi pingvinai.
  • Gruodis – ankstyvas vasaris – tuo metu Antarktidoje saulė gali šviesti apie 20 valandų, o temperatūra bus pati šilčiausia, Antarktidos pusiasalyje kartais vos vos iškylanti virš 0 laipsnių Celsijaus. Šiuo metu ritasi pingvinai ir jeigu mėgstate šiuos paukščius, nerasite geresnio laiko pažinti jauniklius.
  • Vasario vidurys – kovas – vėlyva vasara,  geriausias metas stebėti banginius. 

Ką pamatyti?

  • Apleistos banginių medžiotojų gyvenvietės – gyvenvietėmis vadinti šias vienos arba kelių trobelių lokacijas būtų kiek neteisinga. Jeigu jus domina apleisti pastatai bei niūresnė istorijos pusė, užsukite į vieną iš kelių dar XXa. pradžioje arba viduryje apleistų banginių medžiotojų trobelių, kuriose išliko labai daug autentikos.
  • Banginiai ir pingvinai – pingvinus stebėti renkasi labai daug turistų, tačiau ir pasiplaukiojimas šalia banginių sulaukia be galo didelio dėmesio. Šie gyvūnai bus labai arti jūsų, tad sukurtos akimirkos – vertos įamžinimo.
  • Rojaus įlanka (Paradise Bay) – vakarinėje Antarktidos pusėje esanti Rojaus įlanka pasižymi žodžiais nenusakomo grožiu. Didingos gamtos suformuotos ledo skulptūros, žydras vanduo bei šalia besiilsintys ruoniai sukuria tobulą gamtos idilę, kurios neatkartotų jokia vieta žemėje.

Ką paragauti?

Deja, bet maisto racionas ir kokybė priklausys nuo laivo, kuriame plauksite arba mokslinės stoties, kur apsistosite. Kadangi nėra vietinių gyventojų, vienos vietinės virtuvės čia tikrai nėra. Galbūt vienintelis dėmesio vertas akcentas – iš Antarktidos ledo tirpdomas vanduo, kuris bus nepaprastai gėlas.

Ką patirti?

  • Plaukite kajaku – yra daugybė vietų Antarktidoje, kur negali praplaukti joks laivas. Tam keliautojai perlipa į pripučiamas valtis arba kajakus ir artimiau susipažindina su labai nuošaliomis žemyno vietomis.
  • Aplankykite mokslinių tyrimų stotį – mokslininkai dažnai surengia priėmimus, rodo prezentacijas, padeda susipažinti su jų atliekamu darbu. Tai labai įdomios ir žinių suteikiančios patirtys.
  • Zodiako kruizas – būtent kelionės pripučiamomis valtimis vadinasi Zodiako kruizais. Ypač tiems, kurie mėgsta fotografuoti, tokia kelionė bus nepamirštama ir pilna įspūdžių. Gyvūnai smalsiai artinsis prie jūsų, o tolumoje bei arti plūduriuojantys ledkalniai įkvėps gerėtis gamtos grožiu.

Ką parsivežti?

  • Nuotraukos – žydras vanduo, milžiniški ledo luitai, sniegą pustantis vėjas, tirpstantys ir lūžtantys ledynai bei pingvinai arba banginiai – visi šie Antarktidos akcentai verti fotografijų
  • Kažkas su pingvinais – kadangi suvenyrų krautuvėlių čia yra vos viena-kita, o dauguma jų taip pat parduodamos laivuose, parsivežti nors vieną suvenyrą reikėtų. Geriausia tema – pingvinai. Raktų pakabukai, šaldytuvo magnetukai, kimšti pliušiniai pingvinų žaislai, pagalvės ir t.t.