Baltic Clipper

Kelionės į Marmarį

Keliaujantiems į Marmarį

Turkija – bendra informacija

  • Sostinė – Ankara (5,4 mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
  • Didžiausias miestas – Stambulas (15 mln. gyventojų 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų visoje šalyje: 82 mln., 2019m. duomenimis
  • Religija: 98,3% musulmonai, 0,4% krikščionys
  • Kalba: turkų
  • Valdymo forma: unitarinė prezidentinė konstitucinė monarchija

Marmaris– bendra informacija

  • Gyventojų:  34 tūkst., 2019m. duomenimis
  • Marmaris – uostamiestis bei kurortas prie Viduržemio jūros pakrantės

Marmaris yra vienas iš  populiariausių Turkijos kurortų. Prie Egėjo jūros (vidinė Viduržemio jūros jūra) įsikūręs miestas turi daugybę traukos objektų. Vakarinėje šalies dalyje įsikūrusi gyvenvietė metraščiuose minima jau ~VIa. pr. Kr., tačiau tikslus Marmario atsiradimo laikas nėra žinomas.  

Šiuo metu šis kurortas garsėja puikiomis sąlygomis vandens pramogoms. Dėl skaidrios bei turtingą povandeninį gyvenimą turinčios Egėjo jūros specifikos čia klesti nardymas, buriavimas, laivyba. Visi turistai, atvykę į Marmarį ras net keletą vandens parkų, nemažai senovinių architektūros paminklų, didelę restoranų bei pasilinksminimo vietų įvairovę ir Vakarų Turkijai bei Egėjo jūros pakrantei būdingą turkišką-graikišką kraštovaizdį. Marmaryje niekada nebus nuobodu, tad savo kitą kelionę planuokite būtent čia!

Kada keliauti?

Į Marmarį geriausia vykti kovo-gegužės bei rugsėjo-lapkričio mėnesiais. Tokiu metu oras bus malonus, bet ne per karštas (25-28 laipsniai Celsijaus), o turistų srautai ne patys didžiausi.

Ką pamatyti?

  • Marmario pilis –  ši pilis iškilo dar XVIa., kada tuometinis Turkijos sultonas vykdė karinę kampaniją prieš Rodo salą. Didelę dalį šios tvirtovės sunaikino Prancūzų karo laivas, dar Pirmojo pasaulinio karo metais. Dabar tai viena iš nedaugelio pilių Turkijoje, kurioje yra ir muziejus.
  • Pamukalė – jums tai bus visos dienos kelionė, tačiau išvysti kabančias Pamukalės terasas yra tikrai verta! Vietos pavadinimas turkų kalba reiškia „Medvilnės pilis“. Vieną kartą pamatę Pamukalės „kabančias vonias“, jas prisiminsite visą likusį gyvenimą. Tiesa, pačioje Pamukalėje yra ir puikiai išsilaikiusių Romos laikų griuvėsių. Deja, bet juos kartais užgožia nuostabios gamtos grožybės. Nepadrykite klaidos ir pro akis jų nepraleiskite!
  • Marmario nacionalinis parkas – tai didžiulis gamtos rezervatas, kuriame galite rasti nuostabią laukinę gamtą, gyvūniją bei senovinius griuvėsius.
  • Nimaros urvas Rojaus saloje – dar gilioje senovėje vietiniai gyventojai šį urvą naudojo kaip šventovę ir dievų garbinimo vietą. Manoma, kad žmonės čia užklysdavo dar prieš 12 tūkstančių metų. Šiame urve vykdavo Apolono bei Artemidės motinai  Leto atsidavusio kulto apeigos bei kitos šventos procedūros. Dabar į urvą organizuojamos ekskursijos, o pajusti šventą senovinę dvasią galite ir jūs.
  • Daljano griuvėsiai - Ar teko matyti uolose išskaptuotus mauzoliejus? Senasis Daljano miestas paliko ryškų pėdsaką, mat kitoje pusėje nuo dabartinio miesto teritorijos galima rasti senųjų Daljano gyventojų paliktas didžiules, uolose išskaptuotas kriptas. Aplink šį miestą taip pat yra ir gydomąjį poveikį turinčių sieros prisotinto vandens versmių bei paplūdimys su didžiuliais jūriniais vėžliais.

Ką paragauti?

Turkijos virtuvė yra labai įvairiapusė. Turbūt žinomiausias turkiškas patiekalas Lietuvoje yra kebabas, tačiau jis tėra tik labai siaura ir maža visos šalies patiekalų paletės dalis. Nuvykus į Turkiją būtinai rekomenduojame paragauti:

  • Turkiškų saldainių (Turkish Delight arba Lokum)– apibūdinti šių saldainių skonį būtų sudėtinga. Tai unikalus produktas, kurio tikrai neturi jokia kita pasaulio šalis. Turkiški saldainiai yra ir populiarios lauktuvės, ir puikus skanėstas atostogaujant. Saldūs, su pistacijų, datulių, žemės arba graikinių riešutų įdaru gaminami gardėsiai neturi sau lygių.
  • Manti– dar Turkijos raviolli pravardžiuojami Manti tinka ir pietums, ir vakarienei. Nors juos paruošti trunka gana ilgai, vietiniai bei turistai labai mėgsta šį patiekalą. Rankų darbo tešlos kukuliukai ruošiami su ėrienos arba jautienos įdaru. Tradiciškai ant Manti pilamas į grietinę panašus padažas, tačiau pagardinimas gali skirtis priklausomai nuo regiono bei restorano. Mes labai rekomenduojame Manti, mat į kiekvieną jų porciją šefas įdeda šiek tiek širdies.
  • Baklava  – sluoksniuota tešla susukta ritinėliais. Viduje riešutai. Tešla apipilta cukraus sirupu. Saldu? Taip. Skanu? Be galo!
  • Turkiška arbata – arbatą dažnai siejame su Kinija, Šri Lanka, Anglija. Turkija tarp tų šalių įvardinama retai. O veltui, mat Turkijoje arbata siejama su svetingumu, todėl priimdami svečius namuose arba restorane turkai dažnai vaišina arbata bei susėda išgerti puodelio kartu su atvykėliais. Mes rekomenduojame saldžią obuolių arbatą, kuri yra kone visiškai išskirtinė Turkijos virtuvės dalis.
  • Kebabai – taip, galbūt Lietuvoje jį ir ragavote, tačiau autentika yra autentika. Vietiniai meistrai bei tradicijos daro savo. Visi turistai kone vienbalsiai pritaria, kad turkiški kebabai yra patys skaniausi pasaulyje. Galbūt paslaptį sužinosite jūs ir parvežę ją į Lietuvą įkursite savąjį turkiškų kebabų restoraną?

Ką patirti?

  • Aplankykite Kleopatros salą – kaip manote, kodėl sala gavo tokį pavadinimą? Jeigu spėjote, kad dėl nuostabaus gamtos grožio, tai jūs esate teisūs, bet tik iš dalies. Pavadinimas labiau prilipo dėl to, kad kažkada šioje saloje viešėjo bei pakrantėje maudėsi pati Kleopatra, grožiu garsėjusi Egipto valdovė. Kad gražuolei būtų malonu ir gera, jos mylimasis Markas Antonijus net įsakė atgabenti baltojo smėlio iš Šiaurės Afrikos. Pasimėgaukite jūra, smėliu bei gražia gamta Kleopatros saloje.
  • Pramogaukite vandens parke – Marmaryje yra daug vandens parkų. Ypač mažiesiems bei jauniesiems keliautojams šios pramogos bus labai aktualios. Vykite į Aqua Dream, Atlantis, Marmaris arba Star vandens pramogų parką ir atsipalaiduokite!
  • Nerkite į jūrą – Marmaris vertinamas dėl gausybės puikių vietų nardymui bei plaukiojimui, buriavimui. Mes būtinai rekomenduojame išbandyti paviršinį arba giluminį nardymą su profesionalia palyda. Įspūdžiai iš Egėjo jūros gelmių išliks visam gyvenimui.
  • Pabūvokite legendiniame Efese – Efesas yra garsus bei didingas istorinis miestas. Jo istorija – paslaptinga bei kupina spalvingų akcentų. Ilgą laiką buvęs dideliu prekybos bei komercijos centru, dabar graikų įkurtas Efesas – apleistas, tačiau nuostabūs amfitaetro, bibliotekos bei kiti griuvėsiai vis dar žavi atvykėlius.

Ką parsivežti?

Iš Turkijos galima parvežti pačių įvairiausių suvenyrų bei dovanų. Nesvarbu ar perkate sau, ar draugams, o gal giminaičiams – štai dalykai, kuriuos verta parsivežti iš Ispanijos:

  • Turkiški saldainiai bei arbata – jeigu neturėsite galimybės šių produktų išbandyti vietoje, būtinai juos parsivežkite. Kitu atveju tai nepagailėkite tokių lauktuvių savo artimiesiems!
  • Piktoji akis (Nazar) – nors abi tautos (graikai bei turkai) ginčijasi, iš kur kilo šis talismanas, Turkijoje, kaip ir Graikijoje, o ypač arti Turkijos esančiose Graikijos salose populiarūs Nazar talismanai. Pasak istorijos, jie apsaugo nuo prakeiksmų bei negerų ir piktavališkų kėslų.
  • Turkiški rankšluosčiai– kadangi šioje šalyje yra gilios pirčių tradicijos, tikrai nenuostabu, kad čia gaminami ir nuostabūs bei unikalūs rankšluosčiai. Smagiausia tai, kad už sąlyginai nedidelę kainą galima įsigyti be galo gražių rankų darbo rankšluosčių su ornamentais, iliustracijomis.
  • Kilimai, užtiesalai, audiniai– galima ginčytis, kurie gi kilimai garsesni: turkiški ar persiški? Kad ir kaip ten bebūtų, Turkijoje audžiami kilimai pasižymi pasaulinio lygio kokybe ir grožiu. Galbūt kai kam toks kilimas bus per didelis pirkinys, tad tokiam atvejui puikiai tiks ir užtiesalas, staltiesė.
  • Keramika – visame Viduržemio jūros regione yra nuostabios keramikos dirbimo tradicijos. Turkija – ne išimtis. Daugiausiai meistrų susibūrę ne kur kitur, o pačiame didžiausiame šalies mieste Stambule. Tačiau ir kurortų turguose bei vietinėse suvenyrų parduotuvėse nesunkiai rasite kažką, kas kris akį ir bus puikus suvenyras arba dovana.