Baltic Clipper

Kelionės į Tel Avivą

Keliaujantiems į Tel Avivą

Izraelis – bendra informacija

  • Sostinė ir didžiausias miestas – Jeruzalė (920 tūkst. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų: 9,1 mln. 2019m. duomenimis
  • Teritorijos dydis: 20 770 arba 22 072 kv. km (priklauso nuo traktavimo)
  • Religija (2019m. duomenimis): 74% žydai, 18% musulmonai, 2% krikščionys, 
  • Valiuta: Naujasis šekelis (ILS)
  • Kalbos: Hebrajų (oficiali), arabų (pripažįstama)
  • Valdymo forma: unitarinė parlamentinė respublika

Pažadėtoji žemė arba Izraelio valstybė buvo sukurta po Antrojo Pasaulinio karo ir nepriklausomybę paskelbė 1948m., kada JT nusprendė padalinti Palestiną. Tiesa, žydų tautybės žmonės čia gyveno labai seniai, tačiau po Romos griūties ir į Viduriniuosius Rytus vis smarkiau plūstant Islamui, įsivyravo smarki žydų diaspora. Įdomu tai, kad tikrai nemažai dabartinių Izraelio gyventojų save kildina iš Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos arba Ukrainos, buvusios Abiejų Tautų Respublikos teritorijos.

Turistai į Izraelį keliauja dėl gražių paplūdimių Tel Avive, įspūdingos šių kraštų istorijos, matomos Jeruzalėje bei išskirtinių gamtos kampelių, tokių kaip Negyvoji jūra.

Ilgą laiką žydai buvo tauta ir etninė grupė be valstybės, tačiau dabar tarp jų vyrauja stiprios nacionalinės bei tautinės vertybės. Pats Izraelis turi itin klestinčią ekonomiką ir be galo stiprią kompiuterinių bei IT technologijų pramonę. Šalies de jure sostinė – Jeruzalė taip pat yra vienintelis pasaulio miestas, šventas net trijose religijose: krikščionybėje, judaizme ir islame. 

Šiuo metu Izraelio gyvenimas yra labai modernus bei šiuolaikiškas, tačiau čia taip pat lengva rasti ir hasidų, senuosius papročius išpažįstančių žydų ortodoksų bei tūkstančių metų senumo religinius bei istorinius monumentus. Tad viską apibendrinus galima teigti, kad Izraelis yra nedidelė, labai didelių kontrastų šalis, kurioje galima rasti visko. 

Tel Avivas – bendra informacija

Jeigu Jeruzalė yra senasis bei istoriškai svarbiausias Izraelio miestas, tai galima teigti, kad Tel Avivas – moderniojo Izraelio šerdis. Nors pati miesto vietovė apgyvendinta jau senai, tačiau pats Tel Avivas įkurtas 1909m. Tada jis vadinosi Jafa. Šio Izraelio didmiesčio klestėjimas prasidėjo maždaug 1950-1960m. ir tęsiasi iki šiol. Tai taip pat yra uostas prie Viduržemio jūros pakrantės. Nuostabūs paplūdimiai sutraukia itin daug turistų, ypač jaunimo.

Šiuo metu Tel Avive gyvena apie 450 tūkst. žmonių (2019m. duomenimis), maždaug 95 proc. iš jų – žydai. Skirtingai nei pvz. Jeruzalėje, čia daug mažesnė tautinė įvairovė. Oras čia mažų mažiausiai nuostabus. Vasarą oro temperatūra – 27-31 laipsnis Celsijaus, vandens – 25-29 laipsniai Celsijaus. Pati vietovė žavi gražia jūros pakrante, smėlėtais paplūdimiais ir šurmulio pilnu naktiniu gyvenimu. 

Kada keliauti?

Geriausias laikas lankyti Tel Avivą yra kovo-gegužės pradžios intervalas bei rugsėjis-lapkričio vidurys. Tuo metu oras nebūna per karštas ar per šaltas, o kainos bei apgyvendinimo vietų užimtumas ne per didelis.

Ką pamatyti?

  • Meno muziejus – jeigu mėgstate ir vertinate meną, apsilankę Tel Avivo menų muziejuje tikrai liksite nenusivylę. Čia eksponuojami žymūs moderniojo meno kūriniai, o ir pats pastatas tikrai ganėtinai unikalus
  • Yarkon parkas – per metus čia užsuka net 16mln. turistų (2019m. duomenimis). Tai labai nuostabi žalia erdvė didelio miesto centre. Sportui skirtos erdvės, botanikos sodeliai, vandens parkas, ežerėliai ir net koncertų salės. Visa tai galima rasti įspūdingame Yarkon parke.
  • Senasis Jafos turgus – kaip ir visuose Artimųjų Rytų miestuose, taip ir Tel Avive, tikrąją vietinę kultūrą lengviausia pažinti turguje.
  • „Baltasis miestas“ – UNESCO pasaulio paveldo objektas, „Baltasis“ Tel Avivo miestas yra net 4 tūkstančių pastatų masė statyta XXa. IVdeš. Vadovaujantis Bauhaus stiliumi. Tai itin svarbus kultūrinis objektas mieste.

Ką paragauti?

  • Hummus‘as – garnyras ir delikatesas, humusas yra populiarus visame pasaulyje. Visgi čia, savo gimtuosiuose kraštuose jo skonis šiek tiek geresnis.
  • Falafeliai – vienas iš daugelio žydiškos virtuvės kūrinių, falafeliai yra vienas žymiausių patiekalų visame pasaulyje. Iš favos pupelių arba avinžirnių, arba abiejų mišinio pagaminti rutulėliai yra puikus pagardas bei užkandis.
  • Kanafeh  - tai arabiškos kultūros įkvėptas desertas, populiarus Levante, o ypač Izraelyje. Jeigu apibūdintume paprastai, tai sūris ir tešla, išmirkyta cukraus sirupe.
  • Shakshuka – tradiciniai žydiški pusryčiai. Pipirai, pomidorai bei kalendra patiekiama kartu su apkeptais kiaušiniais. 

Ką patirti?

  • Pasitikite saulę Agamon-Hula rezervate – šioje vietoje galite pamatyti bene pačius gražiausius saulėlydžius visame pasaulyje. Paukščiai, rūkas bei migla ir Golano aukštumose po truputėlį kylanti saulė. Mažų mažiausiai magiška.
  • Raskite įdomių gatvės meno apraiškų – Tel Avive labai daug grafiti. Galima pasirinkti net gido vedamą ekskursiją po Tel Avivą, kurios metu pamatysite pačius įdomiausius mieste esančius piešinius ant sienų. 
  • Pamatykite miestą naktį – Tel Avivas naktį atgimsta naujomis spalvomis. Šokių klubai, barai ir kitos pasilinksminimo vietos vertos vizito.

Ką parsivežti?

  • Vynas – vėlgi, Izraelio vynai žinomi mažiau nei prancūziški, itališki ar net čilietiški, tačiau Pažadėtoje žemėje gyvena savo amatui aistros nestokojantys ir labai gabūs vyndariai. Nepamirškite, kad vynas bus košerinis, todėl beveik visad turės labai unikalų ir tyrą skonį.
  • Alyvuogių aliejus – kaip ir daugumoje artimų kraštų, Izraelyje klesti alyvuogių pramonė. Čia gaminamas labai kokybiškas alyvuogių aliejus bei kosmetika iš alyvuogių, kiti produktai.
  • Negyvosios jūros produktai – tam, kad namuose pavyktų pasidaryti mini SPA procedūrą arba liktų solidus prisiminimas iš Izraelio, beveik visada tinka Negyvosios jūros produktai. Ypač žinomi jie dėl to, kad gerina odos būklę.
  • Juvelyrika – nuo senų laikų žydai buvo patys gerbiamiausi juvelyrai. Izraelyje galite rasti ne vieną juvelyrikos saloną arba pardavėją, kuris ne tik pasiūlys įsigyti kažką gražaus, tačiau ir išraižys personalizuotą užrašą ar inicialus.
  • Keramikos dirbiniai – žydų tauta visada turėjo daug talentingų keramikų ir puodžių. Tai pakankamai prestižinis amatas jų kultūroje. Vietiniuose shuk turgeliuose galite rasti daugybę autentiškų gaminių. Jeigu jie jūsų nesužavės užsukite į mažas boutique tipo parduotuvėles.