Baltic Clipper

Kelionės į Kairą

Keliaujantiems į Kairą

Egiptas – bendra informacija

  • Didžiausias miestas ir sostinė – Kairas (9,5 mln. gyventojų, 2019m. duomenimis)
  • Gyventojų: ~95 mln. 2019m. duomenimis
  • Religija: 88% musulmonai, ~10% - krikščionys
  • Kalbos: arabų

Kairas – bendra informacija

Egipto sostinė yra vienas iš seniausių bei spalvingiausią istoriją turinčių miestą. Kartu su priemiesčiais, Kaire dabar gyvena ~20,5 mln. žmonių (2019m. duomenimis), o šis skaičius reiškia, kad tai vienas iš dviejų didžiausių miestų Afrikos žemyne.  Atvykus iš Europos, tas chaotiško metropolio jausmas Kaire persiduoda iškart. Itin judrios gatvės, nuolat aidintys automobilių signalai, užgrūstos aikštės bei galybė garsų, kvapų ir skonių.

Didžiausi traukos objektai mieste – Egipto muziejus, Khan el-Khalili turgus, Kairo citadelė, Al-Azharo parkas bei be abejonės – Nilo upė ir piramidės. Mieste, kuriame gyvena daug milijonų gyventojų, ir kurio istorija driekiasi per kelis tūkstantmečius, visada rasite ką pamatyti, patirti, paragauti ir parsivežti.

Kada keliauti?

Įprastas turizmo sezonas Egipte trunka 6 mėnesius. Jis prasideda spalį ir baigiasi balandį. Vasaros metu turistų srautai – minimalūs, nes karštis tampa sunkiai pakeliamas. Spalio – balandžio mėnesiais oro temperatūra yra pati švelniausia, todėl kelionė turėtų būti maloniausia.

Ką pamatyti?

  • Gizos piramidės ir Sfinksas – piramidžių bei Sfinkso pristatinėti nereikia. Tai įspūdingi Senojo pasaulio stebuklai, monumentai Egipto didybei. Kada šalį valdė faraonai, nebuvo gailima nei laiko, nei pinigų, nei žmonių paminklų statybai. Vaikščiodami šalia Nilo esančiame piramidžių komplekse jausite didybę bei prisiliesite prie istorijos. Didžioji Gizos piramidė stiebiasi net 147m į aukštį. Kelis tūkstančius metų tai buvo aukščiausias pasaulio pastatas. Įdomus iššūkis: kada būsite prie piramidžių, išsikelkite sau iššūkį – nufotografuoti piramides „pilnu ūgiu“ taip, kad kadre neatsidurtų turistinis autobusas arba kiti turistai.
  • Kairo citadelė – Pastatyta pirmojo Egipto sultono Saladino dar XIIa. pab., Kairo citadelė gynė miestą nuo užpuolikų bei čia priglausdavo pačius aukščiausius valdovus. Kaip XII a. statinys, citadelė tikrai stebina. Nors nuo to laiko ji buvo tobulinta, rekonstruota bei perstatyta, kai kuri dalis išlikusi dar nuo tų laikų. Nuo 1976m. tai UNESCO pasaulio paveldo sąraše esantis objektas, o nuo 1983m. kompleksas tapo atviras lankytojams.
  • Khan el-Khalili turgus – nors tai iš tiesų tėra senovinis „prekybos centras“, Khan el-Khalili turgus, esantis pačioje Kairo miesto šerdyje – vienas iš didžiausių traukos objektų visame mieste. Čia galite įsigyti visko, nuo ne visai originalių žymių gamintojų laikrodžių ar drabužių iki įspūdingų faraonų didybę atspindinčių suvenyrų ar kvapnių prieskonių. Turgus labai didelis, todėl nepaklyskite.  
  • Egipto muziejus – kadangi Egipto istorija tęsiasi kelis tūkstantmečius, apie ją galima sužinoti labai įvairių įdomių. Apsilankę Egipto muziejuje pamatysite ne tik garsiausius senovės civilizacijos pėdsakus, tačiau ir legendinius Tutanchamono lobius.
  • Al-Azhar parkas – nors yra gana naujas objektas (parkas atidarytas 2005 metais), tačiau jis jau įsirėžė į daugumos Kairo gyventojų mintis. Šiame parke rasite nuostabiai prižiūrėtus sodus, pievas su fontanais, kavines bei gražius pačios Egipto sostinės vaizdus.

Ką paragauti?

Egipto virtuvė dažnai negauna savęs verto pripažinimo. Dėl to kaltos populiaresnės Artimųjų Rytų virtuvės, ypač turkiška. Tačiau Egipte galima kaip reikiant palepinti skonio receptorius. Štai ką mes rekomenduojame

  • Ful medammes – tai tradiciniai egiptietiški pusryčiai. Storosios fava pupelės, keptos aliejuje ir druskoje. Pagaminimo procesas reikalauja daug laiko, tačiau galutinis rezultatas – įspūdingas.
  • Falafeliai – dar vienas pusryčių patiekalas, kuris iš Egipto atkeliavo ir į likusį pasaulį. Falafeliai dažnai patiekiami pusryčių „kompleksuose“, kaip vienas iš užkandžių.
  • Koshari – daug vietinių gyventojų mano, jog tai nacionalinis šalie patiekalas. Išalkusiems Kairas turi pasiūlyti didžiulį privalumą - gausybę gatvėje maistą pardavinėjančių kioskų. Čia galite įsigyti tikrą sotumo bobą – Koshari. Tai ryžių, makaronų, lęšių ir avinžirnių mišinys su karamelizuotais svogūnais, tirštu raudonu bei kitu pasirinktu padažu.
  • Shawarma, Egipto kebabai – Lietuvoje pilna turkiškus kebabus gaminančių kioskų. Nors Egipto Shawarma yra iš esmės panašus į kebabą Lietuvoje, tačiau tam tikri niuansai labiau primeną graikiškus gyros. Taip pat, jūs valgysite ne perdirbinį, o originalų, vietinį patiekalą, kuris tikrai turės autentiškesnį skonį.
  • Fattah – Tai ne tik skanus proginis patiekalas, o ir dalis Senovės Egipto istorijos. Traški duona, ryžiai, mėsa ir acto bei pomidorų padažo mišinys turi labai svarbią vietą Egipto žmonių gyvenime.

Ką patirti?

Egiptas yra didžiulė, spalvinga bei turtingą istoriją turinti šalis. Nors didžiąją šalies dalį užima dykuma, galimybių patirti visam gyvenimui išliksiančių įspūdžių – apstu. 

  • Jojimas ant kupranugario šalia piramidžių – „Dykumų laivais”, taip dar vietiniai vadina kupranugarius. Lietuvoje, ir visoje likusioje Europoje sunku rasti vietą, kur būtų galima pajodinėti dykumoje pajodinėti kupranugariu. Jodinėjimas ant kupranugario visai šalia Sfinkso ir Egipto piramidžių – įspūdingas potyrių kokteilis. Paragaukite ir jūs!
  • Pavakarieniaukite Nilo upėje – po Nilo upę plukdo ne vienas didelis ar mažesnis laivelis. Kapitonai pasirenka vaizdingą maršrutą, o jūs galite gerėtis besileidžiančia saule ir nuostabia vakarėjančio Kairo panorama. Nepamirškime ir skanaus maisto.
  • Neapsiribokite Kairu ir pažinkite Aleksandriją – Nors Kairas yra naujoji Egipto sostinė, ilgą laiką didingiausias miestas Egipte buvo Aleksandrija. Čia stovėjo pasaulio stebuklu tituluojamas Aleksandrijos švyturys, o mokslo žmones iš viso pasaulio stebino Aleksandrijos biblioteka. Mieste gausu Helenistinės A.Makedoniečio bei Romos imperijos palikimo. Iš Kairo į Aleksandriją nuvykti yra gana patogu ir turėdami vieną laisvą dieną, nepagailėkite jos vienam iš didingiausių Žemės miestų.
  • Apsipirkti Egipto turguje – tie, kas yra buvę Artimuosiuose Rytuose žino apie tų kraštų prekybos ypatumus. Nepaliaujamos derybos, triukšmas, įnirtingi rankų gestai bei itin kalbūs pardavėjai. Šie dalykai, mums, pripratusiems prie ramaus prekybos centro arba jaukaus ūkininkų turgelio, sukels nemenką kultūrinį šoką. Tačiau tai tikrasis Egiptas, būtinai aplankykite vietinį turgų ir įsigykite prieskonių, suvenyrų arba kitų mažmožių.

Ką parsivežti?

  • Skarabėjaus simbolika  – dykumoje pilna skarabėjų, o Egipte pilna dykumų. Turbūt nenustebsite sužinoję, jog šioje šalyje pilna skarabėjų simbolika papuoštų suvenyrų. Pakabukai, juvelyrika, net drabužiai gali būti dekoruojami su skarabėjais.
  • Kartušas su jūsų simboliais – tai metalinis pakabukas, ant kurio galite paprašyti, jog Senojo Egipto hieroglifais būtų išraižytas jūsų vardas, inicialai ar kita svarbi žinutė.
  • Kaljanas „šiša“ – Artimuosiuose Rytuose cigaretes neretai draudžia Islamas, dėl to čia populiarus kaljanas. Įsigykite autentišką, puikiai dekoruotą kaljaną ir parsivežkite dalį Egipto namo.
  • Faraoniška statulėlė – sarkofagą, senąsias Egipto dievybes arba simboliškas vertybes demonstruojančios figūrėlės bei statulėlės – didžiausią pasisekimą turintys suvenyrai Egipte. Tokių parsivežti galite ir jūs! Niekur jų nerasite daugiau nei Kaire.
  • Fez kepurė – fezus nešiojo Egipto gyventojai. Tiesa, jie tai darė tuo metu, kada šalį valdė Osmanų imperija ir D.Britanija, tačiau tai ikoniškas šios šalies garderobo atributas.